SEO-update week 44: bij welke zoekwoorden staat nog geen AI-antwoord?

Bij 109 van mijn 130 Nederlandse zoekwoorden toont Google nu een AI-antwoord. Bij welke nog niet, en wat betekent dat voor jouw pagina?

Elke week meet ik bij 130 Nederlandse zoekwoorden wat Google laat zien. Het zijn zoekwoorden waar geld in omgaat: hypotheken, verzekeringen, energie, leningen, juridische hulp, online gokken en zakelijke diensten. Ik kijk naar twee dingen. Staat er een AI-antwoord boven de resultaten (Google noemt dat een AI Overview)? En welke sites noemt Google daarin als bron?

Dit is de uitgebreide versie van mijn nieuwsbrief, met alle cijfers en bronnen. Deze week kijk ik naar de plekken waar het AI-antwoord nog niet staat. De vorige meting stond in SEO-update week 43.

De korte versie

  • Bij 109 van de 130 zoekwoorden (83,8 procent) stond een AI-antwoord. Een week eerder waren dat er 89.
  • Bij vier van de zeven onderwerpen (hypotheek, verzekering, juridisch en zakelijk) staat het bij elk zoekwoord: 75 van 75.
  • Het ontbreekt nog bij 21 zoekwoorden: 12 bij casino, 8 bij energie en 1 bij geld ("goud kopen").
  • Bij "seo bureau" stond er vorige week nog geen AI-antwoord. Nu wel.

Waar staat het AI-antwoord?

Dit is de vergelijking met de meting van 19 oktober.

Staafdiagram: casino heeft bij 20,0 procent van de zoekwoorden een AI-antwoord, energie bij 46,7 procent, geld bij 96,0 procent en de overige vier onderwerpen bij 100 procent
Bij hoeveel zoekwoorden per onderwerp staat een AI-antwoord boven Google?
OnderwerpZoekwoordenMet AI-antwoordNu19 oktober
Hypotheek2020100,0%85,0%
Verzekering2020100,0%90,0%
Energie15746,7%46,7%
Geld252496,0%88,0%
Juridisch1515100,0%53,3%
Casino15320,0%13,3%
Zakelijk2020100,0%75,0%
Totaal13010983,8%

Een sprong van 89 naar 109 in één week is groot. Ik weet niet waardoor die komt. Google kan iets hebben aangepast, of het is een schommeling in één meting. Daarom volg ik dit de komende weken voordat ik er een conclusie aan verbind.

Bij welke zoekwoorden ontbreekt het?

Er zijn 21 zoekwoorden zonder AI-antwoord. Daar is de strijd nog gewoon: wie hoog staat in de gewone resultaten, wordt gezien. Tussen haakjes staat het aantal zoekopdrachten per maand volgens DataForSEO, het meetgereedschap dat ik gebruik.

Energie (8 van 15)

energiecontract (33,1k), zonnepanelen kosten (2,4k), thuisbatterij (90,5k), warmtepomp kosten (8,1k), laadpaal thuis (12,1k), zonnepanelen kopen (6,6k), gasprijs (74,0k) en energieleverancier vergelijken (5,4k).

Opvallend: "energieleverancier vergelijken" had vorige week wel een AI-antwoord en nu niet. Het is het enige zoekwoord dat het AI-antwoord verloor.

Casino (12 van 15)

Bijvoorbeeld online casino (201,0k), beste online casino (165,0k), casino zonder cruks (60,5k), gokken online (12,1k) en casino bonus (2,4k). Alleen "sportweddenschappen", "wedden op voetbal" en "toto" hebben wel een AI-antwoord.

Geld (1 van 25)

goud kopen (18,1k).

Waar kwam het deze week bij?

Bij 21 zoekwoorden verscheen het AI-antwoord erbij:

  • Zakelijk: bv oprichten, seo bureau, factoring, kassasysteem en pinautomaat.
  • Juridisch: advocaat letselschade, ontslag advocaat, arbeidsrecht advocaat, mediator scheiding, incassobureau, huurrecht advocaat en strafrechtadvocaat.
  • Hypotheek: hypotheekadviseur, hypotheek zzp en bouwdepot.
  • Verzekering: motorverzekering en camperverzekering.
  • Geld en energie: geld lenen, crypto wallet en beste energieleverancier.
  • Casino: toto.

Daar staat tegenover dat "energieleverancier vergelijken" er niet meer bij hoort. Samen met de 89 van vorige week komt dat op 109.

Voor wie een dienst verkoopt is "seo bureau" interessant: dat zoekwoord (1,3k zoekopdrachten per maand) heeft nu een AI-antwoord. Wie een bureau zoekt, krijgt dus eerst een samenvatting te zien.

Wat kun je hiermee?

  1. Zoek je belangrijkste zoekwoord op en kijk of er een AI-antwoord boven staat. Zo weet je in een minuut in welke situatie je zit.
  2. Staat er geen AI-antwoord? Dan doet gewone SEO het meeste werk: een pagina die de vraag duidelijk beantwoordt en een goede positie in de resultaten.
  3. Staat er wel een AI-antwoord? Kijk dan welke sites als bron staan. In week 43 zag je dat bij vier van de tien bronnen de site niet in de top 20 staat. Een duidelijke pagina over één onderwerp heeft dus kans.
  4. Reken niet op een vast beeld. Dit kan van week tot week veranderen. Kijk daarom vaker dan één keer.

Wil je weten of Google je merk al kent in AI-antwoorden? In de gratis GEO-cursus van PowerSEO leer je hoe AI-zoekmachines bronnen kiezen en krijg je een scorelijst voor je eigen site.

Verder in het nieuws

  • Robots.txt regelt niet wat er na het ophalen gebeurt: Gary Illyes van Google legde dit uit in een Search Central-aflevering (22 oktober). Een robots.txt-bestand regelt welke pagina's een bot mag opvragen. Wat een systeem daarna met de gegevens doet, regelt het bestand niet. Wil je één specifieke AI-bot weren en andere niet, dan moet je zijn naam (user agent) apart in het bestand noemen. Google-Extended is bedoeld om te regelen of Google je content gebruikt voor Gemini, en heeft volgens Googles eigen documentatie geen effect op Google Zoeken. Wil je een pagina uit de zoekresultaten houden, dan gebruik je noindex en niet robots.txt: wie de pagina in robots.txt blokkeert, laat Google de noindex-regel nooit zien. Bron: Search Engine Journal en Google Search Central.

Zo is er gemeten

  • 130 Nederlandse zoekwoorden in zeven onderwerpen, opgevraagd op 26 oktober 2026.
  • Per zoekwoord één Google-zoekopdracht (Nederland, desktop). De gewone resultaten en het AI-antwoord komen uit dezelfde zoekopdracht.
  • Het is een momentopname. Google laat niet iedereen op elk moment hetzelfde zien, en een AI-antwoord kan er de ene dag wel en de andere dag niet staan.
  • Het aantal zoekopdrachten per maand komt van DataForSEO en is een schatting.
  • De cijfers gaan over zoekwoorden met veel geld erin. Voor andere branches kan het beeld anders zijn.

Veelgestelde vragen

Staat er bij elk zoekwoord een AI-antwoord?

Nee. In deze meting staat het bij 109 van de 130 zoekwoorden (83,8 procent). Bij casino en energie ontbreekt het nog vaak.

Blijft dit zo?

Dat weet niemand. Vorige week stond het AI-antwoord bij 89 van de 130, nu bij 109. Het is een momentopname van één dag, dus lees het als richting.

Wat doe ik als mijn zoekwoord geen AI-antwoord heeft?

Dan telt gewone SEO nog het zwaarst: een duidelijke pagina die de zoekvraag beantwoordt en een goede plek in de zoekresultaten.

Laat AI je SEO doen

Met de gids SEO met AI koppel je ChatGPT of Claude aan je website en laat je de AI je pagina's verbeteren. Jij keurt alleen goed. Stap voor stap, vanaf €29.

Bekijk de gids