SEO-update week 43: 40 procent van de bronnen staat niet in de top 20

Bij 40,1 procent van de bronnen in het AI-antwoord staat de site nergens in de top 20 van Google. Wie zijn dat, en wat hebben ze gemeen?

Elke week meet ik bij 130 Nederlandse zoekwoorden wat Google laat zien. Het zijn zoekwoorden waar geld in omgaat: hypotheken, verzekeringen, energie, leningen, juridische hulp, online gokken en zakelijke diensten. Ik kijk naar twee dingen. Staat er een AI-antwoord boven de resultaten (Google noemt dat een AI Overview)? En welke sites noemt Google daarin als bron?

Dit is de uitgebreide versie van mijn nieuwsbrief, met alle cijfers en bronnen. Deze week kijk ik naar de bronnen die je niet bovenaan verwacht. De vorige meting stond in SEO-update week 42.

De korte versie

  • Bij 89 van de 130 zoekwoorden (68,5 procent) stond een AI-antwoord. Op 12 oktober waren dat er 85.
  • Het AI-antwoord noemde 644 bronnen. Bij 40,1 procent (258 bronnen) staat de site nergens in de top 20 van Google.
  • Bij 14,4 procent staat precies die pagina in de top 3, bij 17,9 procent op plek 4 tot 10.
  • Kleine sites worden regelmatig genoemd, zoals energievergelijk.nl en bank.nl (allebei 5 keer).
  • Bij "beste broker" staat geen enkele genoemde bron in de bovenste vijf zoekresultaten.

Waar verschijnt het AI-antwoord?

Dit is de vergelijking met de meting van 12 oktober.

OnderwerpZoekwoordenMet AI-antwoordNu12 oktober
Hypotheek201785,0%90,0%
Verzekering201890,0%85,0%
Energie15746,7%53,3%
Geld252288,0%88,0%
Juridisch15853,3%33,3%
Casino15213,3%13,3%
Zakelijk201575,0%65,0%
Totaal1308968,5%

Nieuw met een AI-antwoord: "uitvaartverzekering", "energieleverancier vergelijken", "echtscheiding advocaat", "advocaat kosten", "gratis juridisch advies", "website laten maken" en "marketing bureau". Verdwenen: "hypotheek zzp", "energiecontract" en "beste energieleverancier".

Voor wie een dienst verkoopt: bij "seo bureau" staat nog steeds geen AI-antwoord. Bij "website laten maken" en "marketing bureau" staat er nu wel een, terwijl die er op 12 oktober niet stond. Zo'n wisseling kan ruis zijn, dus ik blijf die twee volgen.

Bronnen buiten de top 20

Bij de 89 zoekwoorden met een AI-antwoord heb ik 644 bronvermeldingen bekeken van 252 verschillende sites. Per bron heb ik gekeken waar die site zelf in de gewone zoekresultaten staat.

Staafdiagram: 40,1 procent van de bronnen in het AI-antwoord staat nergens in de top 20 van Google; 14,4 procent staat met dezelfde pagina in de top 3
Waar staat de site die Google als bron noemt in de gewone zoekresultaten?
Waar staat de genoemde bron?AantalAandeel
Dezelfde pagina in de top 39314,4%
Dezelfde pagina op plek 4 tot 1011517,9%
Dezelfde site, andere pagina op pagina 112319,1%
Site op plek 11 tot 20558,5%
Site nergens in de top 2025840,1%

Hoog staan helpt dus wel (zie ook de tabel hieronder), maar het is niet de enige weg. Vier van de tien bronnen komen van sites die in de top 20 ontbreken.

Kans per positie

Positie in GoogleKans om als bron genoemd te worden
138,2%
231,5%
334,8%
430,3%
515,7%
621,3%
715,7%
815,7%
911,2%
1019,1%

De percentages schommelen per meting. Lees dit als richting: de top 4 wordt ongeveer twee keer zo vaak genoemd als de plekken 5 tot en met 10.

Welke kleine sites worden genoemd?

Ik noem een site klein als die een lage domeinscore heeft (onder 300 op een schaal van 0 tot 1000, volgens DataForSEO, het meetgereedschap dat ik gebruik). Dit zijn de kleine sites die toch als bron werden genoemd:

SiteSoortKeer genoemd
energievergelijk.nlvergelijker5
bank.nlvergelijker5
levenenwonendesk.nlaanbieder3
energievergelijker.nlvergelijker2
rente.nlvergelijker2
freo.nlaanbieder2
finner.nlvergelijker2
investeerders.nlmedia2
dejongebelegger.nlmedia2
crypto.nlmedia2
creditcard.nlvergelijker2
saldodipje.nlaanbieder2

Van deze twaalf zijn er zes vergelijkers, drie aanbieders en drie mediasites. Wat opvalt: de namen zeggen al waar de site over gaat. Elke site draait om één onderwerp, zoals energie, rente, creditcards of crypto. Dat is een patroon in deze twaalf sites, geen bewijs dat dit de reden is dat Google ze noemt.

Daarnaast zijn er sites die bij geen enkel van de 130 zoekwoorden in de top 10 staan, maar wel als bron worden genoemd. De vier die het vaakst voorkomen: duo.nl (6 keer), levenenwonendesk.nl (3 keer), nhg.nl (3 keer) en exact.com (3 keer).

Een voorbeeld: "beste broker"

Dit zoekwoord heeft 210 zoekopdrachten per maand. In de bovenste vijf zoekresultaten staan beleggersbelangen.nl, YouTube, veb.net, dbflagshipfund.com en brokersvergelijken.nl. Google noemt in het AI-antwoord finner.nl, financieelonafhankelijkblog.nl, goudenstier.nl, investeerders.nl, dejongebelegger.nl en bank.nl. Geen enkele site staat in beide lijstjes.

Wat kun je hiermee?

  1. Staat je site niet in de top 10? Dan ben je niet kansloos. Vier van de tien bronnen komt van buiten de top 20. Een duidelijke pagina over één onderwerp kan genoeg zijn om genoemd te worden.
  2. Kies één onderwerp en maak dat goed. De kleine sites in deze meting gaan allemaal over één ding. Een pagina die één vraag helder beantwoordt, is een betere kandidaat dan een algemene pagina over alles.
  3. Kijk wie er bij jouw zoekwoord genoemd wordt. Zoek je belangrijkste zoekwoord op en schrijf op welke sites in het AI-antwoord staan. Zitten daar kleine sites bij, dan is er ruimte.
  4. Werk ook aan je gewone positie. De top 4 wordt het vaakst genoemd.

Wil je weten of Google je merk al kent in AI-antwoorden? In de gratis GEO-cursus van PowerSEO leer je hoe AI-zoekmachines bronnen kiezen en krijg je een scorelijst voor je eigen site.

Verder in het nieuws

  • ChatGPT-bezoekers vielen weg in Analytics: rond 9 oktober ging het aantal bezoeken dat Google Analytics aan ChatGPT toeschreef bij verschillende bedrijven omlaag. Analisten schrijven dit grotendeels toe aan een meetprobleem: links in ChatGPT-antwoorden droegen geen herkomstlabel meer mee, waardoor bezoekers onder "direct" belandden. Volgens een analist van Adobe zou OpenAI op 14 oktober een fout hebben bevestigd en is op 15 oktober een herstel begonnen. Dat laatste is nog niet door OpenAI zelf bevestigd. Bron: Search Engine Journal.

Wat ik liet liggen

  • Links in Google AI-antwoorden komen hoger te staan. Google schreef op 15 oktober over meer links bovenin AI-antwoorden. Het bericht noemt geen landen of talen, behalve dat nieuwscarrousels in meer landen en talen uitrollen. Of dit al in Nederland werkt, kan ik niet vaststellen. Bron: Google.
  • WhatsApp-gastlinks voor groepsgesprekken. Het bericht (14 oktober) noemt geen landen of uitrolplanning, dus ik weet niet of het hier al werkt. Bron: Social Media Today.

Zo is er gemeten

  • 130 Nederlandse zoekwoorden in zeven onderwerpen, opgevraagd op 19 oktober 2026.
  • Per zoekwoord één Google-zoekopdracht (Nederland, desktop). De gewone top 10 en het AI-antwoord komen uit dezelfde zoekopdracht. De positie van een bron buiten de top 10 komt uit de top 20 van dezelfde zoekopdracht.
  • Het is een momentopname. Google laat niet iedereen op elk moment hetzelfde zien, en een AI-antwoord kan er de ene dag wel en de andere dag niet staan.
  • De indeling in aanbieder, vergelijker, overheid en media heb ik zelf gemaakt.
  • De domeinscore (0 tot 1000) komt van DataForSEO. De grens van 300 voor "klein" heb ik zelf gekozen.
  • Bij "beste broker" gaat het om één zoekwoord met een lage zoekvraag. Neem dit als voorbeeld, niet als regel.
  • De cijfers gaan over zoekwoorden met veel geld erin. Voor andere branches kan het beeld anders zijn.

Veelgestelde vragen

Moet ik in de top 10 staan om als bron genoemd te worden?

Het helpt, maar het is geen voorwaarde. In deze meting stond bij 40,1 procent van de bronnen de site nergens in de top 20.

Welke kleine sites worden als bron genoemd?

Bijvoorbeeld energievergelijk.nl en bank.nl (allebei 5 keer), levenenwonendesk.nl (3 keer) en saldodipje.nl (2 keer). Het zijn sites die over één onderwerp gaan.

Is dit een vaste uitkomst?

Nee. Het is een momentopname van één dag bij 130 zoekwoorden. Lees het als richting.

Meer aanvragen uit Google?

Stuur je website mee. Je krijgt binnen twee werkdagen een persoonlijke eerste blik: waar de kansen zitten en wat je zelf al kunt doen.

Vraag de gratis SEO-check aan